Franske klassikere 7

franske biler
Simca Ariane

Franske klassikere handler ikke bare om biler som er produsert i Frankrike – men også biler som franskmenn elsker. De dukker ofte opp på biltreff som jeg var på sist søndag. Et eldorado for alle som liker franske biler.

 

Fransk merkeidentitet

Volvo eller Saab? Ford eller Chevy? Franske merker har også sine tilhengere. Renault, Peugeot eller Citroen? Liker du Renault, liker du også Alpine-modellene som nå eies av Renault-gruppen. I tidligere tider solgte Peugeot-forhandleren i min by Simca. Fortsatt kommer det Simca’er innom for service. Citroen tok over Panhard på midten av 60-tallet. Det er ikke hver dag man ser en Panhard i god stand. Biltreffet denne søndagen fikk besøk av intet mindre enn to Panhard biler. Hovedbildet er en Simca Ariane jeg ikke har sett tidligere. En Matra Bagheera og Talbot VF2 varebil er stadig innom disse treffene.

Dans son jus

Det franske uttrykket brukes om biler som er autentisk – levd et liv uten å ha blitt renovert eller noe sånt. I den sydlige, katalonske delen av Frankrike ruster ikke bilene. Det gjør at flere biler fremdeles ruller for egen maskin på original plåt. Jeg bet meg merke i en Van den Plas – luksusversjonen av Austin/Morris 1300 i en tilstand man kan betrakte som å “være i sin egen jus”. Vanligvis er det franske biler som Citroen 2CV, Dyane og Méhari eller Renault 4 – som ankommer i sånn tilstand. Mange klassikere er selvfølgelig renovert etter alle kunstens regler. I denne delen av Frankrike finnes det ennå mekanikere som gjerne fikser de gamle klassikerne.

Om treffet

Møtestedet er området omkring kjøpesenteret Chateau Roussillon utenfor Perpignan. Treffet er åpent for alle entusiaster av gamle, sjeldne eller spesielle kjøretøyer – ikke bare franske biler. Man møter opp søndag i hver måned – offisielt fra klokka 9.00 til 12.00. I praksis kommer de fleste omkring 10 og drar presis 11 for å rekke tilbake til lunsj. Søndags-lunsj med storfamilien er nemlig ukens høydepunkt for mange – også vi nordmenn som bor her.

Link til biltreffet

For å se de offisielle bildene på foreningens hjemmeside, må du scrolle langt ned på siden – helt til du kommer til bildet av en grå Renault 10. Klikk på bildet så kommer du inn på foreningens Flickr-side.


 

franske biler
Engelsk klasse – Van den Plas Princess 1300 fra BMC.

De franske

franske biler
Talbot VF2 – varebiler som fremdeles er å se på franske veier. I bakgrunnen en Renault 4 Fourgonette.

Den fine Simca 1100 VF2 varebilen er ofte innom treffet. Renault 4 varebilen i bakgrunnen er hjemmehørende i mitt eget franske nabolag. Mange varebiler er i daglig brukt selv om de for lengst er blitt veteranbiler. Citroen 2CV, Dyane-baserte Acadiane, Visa-baserte C150, Renault 5-baserte Express, – og senest i går så jeg to forskjellige Peugeot 404 pickup langs veien.

Les mer om …
Simca 1100
Simca Ariane/Vedette

 

franske biler
Citroen GS X1 ved siden av en Volkswagen.
franske biler
Peugeot 404 parkert mellom en annen 404 og en 403

Citroen, Panhard og Peugeot. Den blå Citroen GS var en X1 – en sportslig utgave med runde instrumenter. Denne bilen har en luftavkjølt boksermotor på 1015 ccm. Panhard PL17 har også en liten luftavkjølt motor. Med 2 sylindre avgir motoren en spesiell lun, avdempet “knatring” når den går. En Panhard skal ikke bare sees – den skal også høres. Peugeot 404 fikk forlenget liv som pickup/utilitaire. De er fortsatt i trafikk, men det er sjelden man får se en 404 sedan.

Les mer om …
Citroen GS/GSA
Panhard
Peugeot 403
Peugeot 404

 

To Peugeot 205.

Peugeot 205 er utvilsomt klassiker – og det er ganske mange av dem – ikke bare på biltreff, men også på veien. De er faktisk helt vanlige innslag i trafikken. Jeg liker å ta bilde av spesielle biler og 205 er i mine øyne en spesiell bil. Men jeg må være diskret når jeg tar bilder, da mange av eierne ikke betrakter sine 205 som verken spesielle eller sjeldne.

Les mer om…
Peugeot 205

 

To sporty røde – F.v. Peugeot 205 GTI, Ferrari Mondial.

En Peugeot 205 GTI kan posere over alt hvor fine biler ferdes. Som her, gjør den en god figur ved siden av en Ferrari Mondial.

Ferrari Mondial

 

Biler for eksentrikere

Burton sportsbil basert på 2CV mekanikk.

Hovedbildet er en Burton 2CV. Det er et nederlandsk selskap som bygger disse bilene ved å forvandle eksisterende 2CV’er til sympatiske sportsbiler. Den sorte Panther Kallista er en av flere Panther som besøker treffet. Det kan virke som det er et godt Panther-miljø på disse traktene av Frankrike. Den hvite Excalibur’en fikk stor oppmerksomhet da den ankom med brummende V8-motor. Merket er en nyere amerikansk kopi av 30-tallets Mercedes-Benz 500K utstyrt med Ford Mustang V8. Her rygger den inn på plass mellom de små franske bilene.

Les mer om…
Panther

Andre biler

franske biler
Ekte klassiker – Honda 2000

Honda S2000 er en roadster/sportsbil som er en perle for alle Honda-entusiaster. Som kjent er Honda gode på motorer. 2-literen i den avbildede bilen yter hele 241 HK. Jeg tok bildet av Volkswagen 1500 (Type 3) fordi den var i eksepsjonelt god tilstand. Den så ut som om den er flunkende ny. Den gamle storselgeren Ford F100 er ingen vanlig bil i Europa. Jeg kjenner ikke historien, men den ser ut som den har levd et urestaurert liv i et tørt område som Arizona – eller i det samme lokalmiljøet som den går i nå.

Les mer om…
Volkswagen 1500

Renault Sport

franske biler
Renault Sport – F.v. Alpine A310, Renault 4CV, Alpine A110 – (delvis skjult) Lotus Europa.

Tilbake til dette med fransk merketilhørighet. Franske biler som Citroen, Peugeot eller Renault? For meg er det Renault som får hjertet til å banke fortere. En av grunnene, er engasjementet innen motorsport. Renault og Alpine er ikke kjent for å putte inn store motorer i små, lette biler. De trimmer små motorer, reduserer vekten på kjøretøyet og lager gode kjøreegenskaper – sånn at man kan komme fort gjennom baner og rallyløyper.

Hvilket fransk bilmerke står ditt hjerte nærmest?

Les mer om…
Alpine A310
Renault 4CV
Alpine A110

 

Se også

franske biler
Franske klassikere 6
franske biler
Franske klassikere 5
rva66
Franske klassikere 4
rva66
Franske klassikere 3

 

Terje Bjørnstad. Bloggadministrator, hobbyfotograf og bilnerd.

Legg inn en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.