Franske klassikere 6

franske klassikere
To fine franskmenn. Peugeot 205 Rallye ble bygget for homologisering i rallyklassen under 1400 ccm. Den ble også solgt her hjemme.

Gjennom en serie artikler har jeg presentert franske klassikere som jeg har kommet over på forskjellige biltreff i Frankrike. Det handler ikke bare om biler som er produsert i Frankrike – men også biler som franskmenn elsker.

 

Gjensyn med et lokalt biltreff

For første gang etter Covid har det vært mulig å besøke det lokale månedlige biltreffet i min del av Frankrike. Konseptet er det samme som Cars and Coffee – et arrangement som er åpent for alle kjøretøyer som eierne gjerne vil vise frem for likesinnede. Forskjellen fra våre egne arrangementer er utvalget av biler og publikum.

Stor bilinteresse

Man finner sjelden Volvo eller Saab her – ei heller like mange japsebiler som hjemme. Her ved Middelhavet er det latinske biler som dominerer med friske innslag av amerikanere. Amerikanske muskelbiler er likt over hele veden. Det jeg setter spesielt stor pris på, er alle som kommer innom kun som tilskuere. Bilen er en del av vår kultur og historie. Derfor synes jeg det er flott å se folk som tar bilder av familiemedlemmer foran lekre biler, bestefedre som forteller barnebarna om bilene fra gamle dager, og bilnerder som diskuterer detaljer med eierne. Det handler om en bred bilkultur.

Dagens favoritter

Jeg kjente igjen flere av bilene fra tiden før Covid. Om jeg skulle peke ut noen vinner i mine øyne, måtte det bli Renault Dauphine Cabriolet signert Henri Chapron. Om jeg kunne velge en bil til min egen garasje, måtte det være Simca Rallye 2. Svogeren min likte to strøkne Chevy Corvette C3 fra 70-tallet spesielt godt – for mange den fineste modellen. Vi fikk også studere to nye Corvetter i C7-serien på nært hold. Man kan si at GM har vært tro mot konseptet. C7 er en verdig arvtager etter klassikere som C3. Den helt nye Corvette C8, derimot, har midtplassert motor. Det er derfor ikke umulig at C7 kan få status som “den siste ekte Corvette”?
.

Om treffet

Møtestedet er området omkring kjøpesenteret Chateau Roussillon utenfor Perpignan. Treffet er åpent for alle entusiaster av gamle, sjeldne eller spesielle kjøretøyer. Man møter opp søndag i hver måned – offisielt fra klokka 9.00 til 12.00. I praksis kommer de fleste omkring 10 og drar presis 11 for å rekke tilbake til lunsj. Søndags-lunsj med storfamilien er nemlig høydepunktet for mange franskmenn.

Link til biltreffet >>

For å se de offisielle bildene på foreningens hjemmeside, må du scrolle langt ned på siden – helt til du kommer til bildet av en grå Renault 10. Klikk på bildet så kommer du inn på foreningens Flickr-side.

Bildene

Bildene her på Terjes biler blir etter hvert lagt ut på omtalene av de respektive bilmodellene i Bilkatalogen. Det gjelder også noen bilder som ennå ikke er publisert. Bildene kan forstørres ved å klikke på dem.


 

henri chapron
Alpine A310 er som vanlig et blikkfang
henri chapron
En hyggelig 2CV

Den siste ekte Corvette?

henri chapron
Chevrolet Corvette C7

henri chapron
Chevrolet Corvette C7
henri chapron
Chevrolet Corvette C7

Renault Dauphine

henri chapron
Renault Dauphine Cabriolet par Henri Chapron er noe man ikke ser hver dag

henri chapron
Renault Dauphine med Cabriolet bygget av Henri Chapron
henri chapron
Nostalgi

henri chapron
F.v. Renault 4CV og etterfølgeren Renault Dauphine (t.h.)

henri chapron
Renault Dauphine interiør
henri chapron
Simca Rallye 2 (siste serie)

renault 16
Renault 16 TX – flott bil med motor som gikk usedvanlig pent

Baur

bmw baur
BMW TC Baur – cabriolet
baur
Baur har bygget BMW cabriolet’er i mange år

Utpregede franske biler

baur
Matra Murena. En seterad med 3 seter.

panhard
Panhard PL 17 Relmax S – stor og komfortabel bil med en knøttliten tosylindret luftavkjølt motor foran. Typisk fransk.
panhard
Citroen Ami 8
panhard
Peugeot 403 – en av verdens mest holdbare biler. Populære drosjebiler. Mange endte opp i Afrika.
panhard
Citroen Turbo serie 2

Utenlandske bilmerker

panhard
Vakkert skue – Ferrari 360 og Porsche 911 996

henri chapron
Fantastisk Ford Mustang Cobra GT500.
henri chapron
Ford A med nydelig motor (Y-blokk?)

rva66
Alfa Romeo Giulia Super

 

Se også

rva66
Franske klassikere 5
rva66
Franske klassikere 4
rva66
Franske klassikere 3
franske biler
Franske klassikere 2
franske biler
Franske klassikere 1

 

Terje Bjørnstad. Bloggadministrator, hobbyfotograf og bilnerd.

Legg inn en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.