Rootes på Hadeland Glassverk

Rootes Car Club Norway på Hadeland Glassverk

Husker du TV-serien “Med hjartet på rette staden”? Serien handlet om innbyggerne i den lille byen “Aidensfield” på 60-tallet med et gatebilde preget av fine engelske biler fra perioden. På lørdag fikk Hadeland Glassverk en touch av “Aidensfield”.

 

Dra på road trip!

Hadeland Glassverk er et fint mål for en biltur. Glassverket er et opplevelsessenter med aktiviteter for hele familien året rundt. Foruten å være et handelssted med fabrikkutsalg av finere glass, finner man også andre produkter med tilknytning til regionen. Selv tar jeg gjerne med meg flatbrød og mikrobrygget øl. Man drar sjelden sulten og tomhendt fra Glassverket.

Bygningene danner en perfekt ramme rundt fine, gamle biler som Hillman, Sunbeam og Simca. Rootes Car Club Norge har et formål “for bevaring og bruk av kjøretøyer tilvirket av Rootes Group, Chrysler Europe og Talbot”. På lørdag stilte flere av klubbens medlemmer opp med sine kjøretøy. For noen tiår siden var dette familiebiler. Også den gangen dro folk på biltur i nyvasket Hillman Minx. Da som nå, kunne man ha svingt innom Glassverkets fabrikkutsalg. Noen av oss husker stedet fra guidede skoleturer i barndommen.

Besøk Hadeland Glassverk >>


rootes car club
Hillman Super Minx i samme fargekombinasjon som taxien i “Aidensfield”

Rootes

Rootes-brødrene stiftet konsernet ved å kjøpe opp bilfabrikker som var kommet i økonomisk knipe. De forskjellige bilmerkene ble lenge markedsført under sine egne merkenavn, som Hillman, Humber, Sunbeam, Singer og nyttekjøretøy som Commer og Karrier.

Forvirrende mange merker

Hillman Minx og den litt mer elegante Super Minx var populære biler på 60-tallet. Humber var prestisjemerket til Rootes. Sunbeam var mer sportslig – og konkurrerte med blant annet Triumph og MG. Under siste halvdel av 60-årene dro Chrysler på handleturer hos Europeiske bilfabrikker. Over en periode på flere år kjøpte de seg opp i Rootes og Simca. Det åpnet for nye bilmodeller som franske Chrysler 160/180/2 Litres og engelske Sunbeam 1250/1500/1750.

Rootes og Chrysler benyttet flittig re-badging i markedsføringen av sine biler på forskjellige markeder. Samme modell kunne markedsføres som Hillman, Humber, Sunbeam og Singer med forskjellig front og innredning. Ett eksempel er Hillman Hunter (1967-1979) som også gikk under navn som Rootes Arrow, Humber Sceptre, Singer Gazelle, Hillman Minx, Dodge og Chrysler.


rootes car club
Chrysler 2 Litres

Lokal bilhistorie

Rootes Car Club Norway gjør en viktig jobb i å bevare kjøretøyene som mange husker og hadde et forhold til. Når jeg ser en Super Minx i dag, tenker jeg hvor fine disse bilene er. Noen i familien min hadde en 1963-modell på 60-tallet med panoramavinduer. Jeg husker også vår lokale lastebileier som fartet langs landeveiene med sin Commer “bulldog” lastebil tidlig på 60-tallet. Han kom med singel til gårdsplassen vår, kjørte jord, sand og kutterflis for bøndene. Jeg husker spesielt godt den tøffe, knurrende motorgangen. Jeg håper noen tar vare på Rootes’ flotte lastebiler før de forsvinner.

Rootes Car Club Norway >>
– klubbens Facebook-gruppe >>


Bilder av Rootes-biler

rootes car club
Matra Murena
rootes
Sunbeam Alpine

 

Se også

rootes car club
Hilmannen som ble nasjonalbil i Iran
rootes car club
Hillman Imp
rootes car club
Sunbeam Alpine/Tiger
Sunbeam Rapier.
Sunbeam Rapier
rootes car club
En stor og luksuriøs europeisk Chrysler

 

Terje Bjørnstad. Bloggadministrator, hobbyfotograf og bilnerd.

Legg inn en kommentar

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær om hvordan dine kommentar-data prosesseres.